Положення про атестацію педагогічних працівників (наказ МОН № 805 від 09 вересня 2022 року)
СХВАЛЕНО педагогічною радою Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради Миколаївської області Протокол від 30.08.2024 № 01 Голова педагогічної ради _________________А.В. Піляй |
ЗАТВЕРДЖЕНО наказом директора Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради Миколаївської області від 02.09.2024 № 66 |
|
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
Миколаївської гімназії № 23
Миколаївської міської ради Миколаївської області
на 2024/2025 навчальний рік
Освітня програма Миколаївської гімназії № 23 охоплює освіту на І (початкова середня освіта), ІІ (базова середня освіта) ступенях навчання. Програму розроблено на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р, Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1392, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898, постанови Кабінету Міністрів України від 15. 09. 2021 № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОЗ від 25.09.2020 № 2205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за № 1111/35394 на підставі типових освітніх програм, затверджених наказами МОН України від 12.08.2022 № 743-22; від 09.08.2024 № 1120; від 20.04.2018 № 405 за навчальними планами закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою ( рішення педагогічної ради гімназії від 30.05.2024 протокол № 08 , від 30.08.2024 протокол № 01 ) та відповідно до Положення про початкову школу Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради Миколаївської області, затвердженого наказом по закладу від 04.01.2022 № 01, та Статуту закладу. Також у освітньому процесі для навчання учнів з особливими потребами може бути використано інші освітні програми згідно з нозологіями.
Мета освітньої програми
Початкова освіта:
1-4 класи - упровадження Державного стандарту початкової освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688.
Базова освіта:
5-7 класи - упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898.
8-9 класи - упровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392.
Цільові завдання освітньої програми
Освітня програма визначає підходи до планування й організації Миколаївською гімназією № 23 єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової середньої освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).
Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1 - 4-х класів закладу загальної середньої освіти складає 3360 годин/навчальний рік:
для 1-х класів - 770 годин/навчальний рік;
для 2-х класів - 840 годин/навчальний рік;
для 3-х класів - 875 годин/навчальний рік;
для 4-х класів - 875 годин/навчальний рік.
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5–9-х класів складає 5757,5 годин/навчальний рік:
для 5-х класів – 1085 годин/навчальний рік;
для 6-го класу – 1190 годин/навчальний рік;
для 7-х класів – 1225 годин/навчальний рік;
для 8-го класу – 1102,5 годин/навчальний рік;
для 9-го класу – 1155 годин/навчальний рік.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у робочому навчальному плані Миколаївської гімназії № 23 (далі –навчальний план – додаток 1).
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової та базової освіти
-
Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти за інших умов.
-
Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року, повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.
Перелік та пропонований зміст освітніх галузей
Початкова освіта: |
Базова освіта: |
|
|
5-7 кл. |
8-9 кл. |
Мовно-літературна |
Мовно-літературна |
Мови і літератури |
Математична |
Математична |
Суспільствознавство |
Природнича |
Природнича |
Мистецтво |
Соціальна і здоров’язбережувальна |
Соціальна і здоров’язбережувальна |
Математика |
Громадянська та історична |
Громадянська та історична |
Природознавство |
Технологічна |
Інформатична |
Технології |
Інформатична |
Технологічна |
Здоров’я і фізична культура |
Мистецька |
Мистецька |
|
Фізкультурна |
Фізична культура |
Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у навчальних програмах, обраних для викладання предметів інваріантної та варіативної складових робочого навчального плану (додатки 2, 3).
Форми організації освітнього процесу.
-
Початкова освіта:
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
-
Базова освіта:
5-7 кл.
Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб. За потреби заклад освіти може організувати здобуття освіти за індивідуальною освітньою траєкторією. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується з урахуванням необхідних для цього ресурсів, наявних у закладу (закладів) освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, зокрема тих, що забезпечують здобуття освіти за мережевою формою здобуття освіти.
Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується на підставі індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану, що розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем та/або його батьками, схвалюється педагогічною радою закладу освіти, затверджується його керівником та підписується батьками.
8-9 кл.
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.
З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція (для 8-9 класів) повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.
Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу.
Можливо проводити заняття в малих групах, бригадах і ланках (у тому числі робота учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу бригадирів, консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.
Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).
Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти
Система внутрішнього забезпечення якості складається з таких компонентів:
-
кадрове забезпечення освітньої діяльності;
-
навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
-
матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
-
якість проведення навчальних занять;
-
моніторинг досягнення учнями результаті в навчання (компетентностей).
Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
-
оновлення методичної бази освітньої діяльності;
-
контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розроблення рекомендацій щодо їх покращення;
-
моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
-
створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.
Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти
1. Загальні положення
Положення про забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти у Миколаївській гімназії №23 Миколаївської міської ради Миколаївської області (далі − Положення) розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту» № 2145-VIIІ від 05.09.2017, який почав діяти з 28 вересня 2017 року (стаття 41. Система забезпечення якості освіти), статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року та інших нормативно- правових актів і передбачає здійснення таких процедур і заходів, що далі створюють її структуру:
-
Стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти;
-
Систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково- педагогічної) діяльності педагогічних працівників.
-
Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників;
-
Інформаційні системи для ефективного управління закладом;
-
Безпекова складова;
-
Створення в закладі інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування;
-
Вивчення та самооцінювання якості освіти.
Внутрішні чинники забезпечення якості загальної середньої освіти:
-
якість основних умов освітнього процесу;
-
якість реалізації освітнього процесу;
-
якість результатів освітнього процесу.
Забезпечення якості загальної середньої освіти закладу повинні відповідати Державним стандартам відповідних рівнів, що є пріоритетом та спільною метою освітньої діяльності всіх її учасників.
Забезпечення якості освіти є багатоплановим і включає в себе:
-
Наявність необхідних ресурсів (кадрових, фінансових, матеріальних, інформаційних, наукових, навчально-методичних тощо);
-
Організацію освітнього процесу, що відповідає сучасним тенденціям розвитку науки і освіти; контроль освітньої діяльності та якості підготовки фахівців на всіх етапах навчання.
-
Внутрішня система забезпечення якості освіти, спрямована на вдосконалення всіх напрямків діяльності закладу.
-
Положення регламентує зміст і порядок забезпечення якості освіти для здобувачів загальної середньої освіти за такими напрямками:
-
Освітнє середовище;
-
система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти;
-
система педагогічної діяльності;
-
система управлінської діяльності.
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти погоджується педагогічною радою, яка має право вносити в нього зміни та доповнення і затверджується керівником закладу.
2. Стратегія та процедура забезпечення якості освіти
Стратегія та процедура забезпечення якості освіти закладу базується на наступних принципах:
- принцип процесного підходу, що розглядає діяльність як сукупність освітніх процесів, які спрямовані на реалізацію визначених стратегічних цілей, при цьому управління якістю освітніх послуг реалізується через функції планування, організації, мотивації та контролю;
- принцип цілісності, який вимагає єдності впливів освітньої діяльності, їх підпорядкованості, визначеній меті якості освітнього процесу;
- принцип безперервності, що свідчить про необхідність постійної реалізації суб’єктами освітньої діяльності на різних етапах процесу підготовки випускника;
- принцип розвитку, що виходить з необхідності вдосконалення якості освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;
- принцип партнерства, що враховує взаємозалежність та взаємну зацікавленість суб’єктів освітнього процесу, відповідно до їх поточних та майбутніх потреб у досягненні високої якості освітнього процесу.
Процедури вивчення освітньої діяльності є такими:
- оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності;
- постійний моніторинг змісту освіти;
- спостереження за реалізацією освітнього процесу;
- моніторинг технологій навчання;
- моніторинг ресурсного потенціалу;
- моніторинг управління ресурсами та процесами;
- спостереження за станом соціально-психологічного середовища;
- контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
- розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні тощо;
- здійснення контролю виконання чинного законодавства в галузі освіти, нормативних документів про освіту, наказів та рішень педагогічної ради;
- експертна оцінка ефективності результатів діяльності педагогічних працівників;
- вивчення результатів педагогічної діяльності, виявлення позитивних і негативних тенденцій в організації освітнього процесу та розробка на цій основі пропозицій з поширення передового педагогічного досвіду й усунення негативних тенденцій;
- збір інформації, її обробка й накопичення для підготовки проектів рішень;
- аналіз результатів реалізації наказів і розпоряджень;
- надання методичної допомоги педагогічним працівникам у процесі контролю.
3. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності
Система та механізми забезпечення академічної доброчесності визначається спеціальним Положенням про академічну доброчесність, схваленим педагогічною радою (протокол від 28.08.2021 № 01).
4. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти
Оцінювання якості знань здобувачів освіти закладу здійснюється відповідно до «Загальних критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які в обов’язковому порядку розміщені на веб-сторінці закладу, які виходять із чинних нормативно-правових актів в освіті на даний період.
Оцінювання результатів навчання здійснюється відповідно до:
Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН молодь спорт № 329 від 13.04.2011 року;
наказу МОН України від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
Основними видами оцінювання результатів навчання учнів 5-7 кл. є формувальне оцінювання, підсумкове оцінювання та державна підсумкова атестація. За потреби, для отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних результатів навчання учнями, визначених в окремому елементі навчальної програми (тема / розділ тощо), здійснюється тематичне оцінювання,. Результати тематичного оцінювання можуть бути використані для коригування освітнього процесу.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти 8-9 кл. є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне), державна підсумкова атестація.
Оприлюднення результатів контролю здійснюється відповідно до вищезазначених нормативних документів.
Результати навчання здобувачів освіти на кожному рівні повної загальної середньої освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Критерії оцінювання та очікувані результати освітньої діяльності учнів є обов’язковою складовою навчальної програми з предмета. На початку вивчення теми вчитель повинен ознайомити учнів з системою та критеріями її оцінювання.
Для врахування думки учнів щодо якості та об’єктивності системи оцінювання проводяться щорічні соціологічні (анонімні) опитування учнів і випускників, а також моніторинг оцінювання ступеня задоволення здобувачів освіти.
Результати оцінювання здобувачів освіти обговорюються на засіданні педагогічної ради школи.
5. Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників
Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності закладу передбачає підвищення якості професійної підготовки фахівців відповідно до очікувань суспільства.
Вимоги до педагогічних працівників закладу встановлюються у відповідності до розділу VІІ Закону України «Про освіту».
Якість педагогічного складу регулюється прозорими процедурами відбору, призначення та звільнення з посади, кваліфікаційними вимогами та вимогами до професійної компетентності, системою підвищення кваліфікації.
Відповідність фаховості вчителя навчальній дисципліні визначається відповідністю його спеціальності згідно з документами про вищу освіту або про науковий ступінь, або про вчене звання, або науковою спеціальністю, або досвідом практичної роботи за відповідним фахом та проходженням відповідного підвищення кваліфікації.
Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників є:
-
стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;
-
освітній рівень педагогічних працівників;
-
результати атестації;
-
систематичність підвищення кваліфікації;
-
наявність педагогічних звань, почесних нагород;
-
наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статей тощо;
-
участь в експериментальній діяльності;
-
результати освітньої діяльності;
-
оптимальність розподілу педагогічного навантаження;
-
показник плинності кадрів.
З метою вдосконалення професійної підготовки педагогів закладу шляхом поглиблення, розширення й оновлення професійних компетентностей організовується підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України “Про освіту”, постанови Кабінету Міністрів України №800 від 21.08.2019 та листа Міністерства освіти і науки України №1/9-683 від 04.11.2019.
Формами підвищення кваліфікації є інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева), дуальна, на робочому місці тощо. Форми підвищення кваліфікації можуть поєднуватись.
Основними видами підвищення кваліфікації є:
-
навчання за програмою підвищення кваліфікації при МОІППО;
-
стажування;
-
участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.
Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація та сертифікація, яка проводиться відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 27.12.2018 року та на підставі Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 р. за № 1649/38985.
6. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників
Управлінська діяльність адміністрації закладу на сучасному етапі передбачає вирішення низки концептуальних положень, а саме:
- створення умов для переходу від адміністративного стилю управління до громадсько-державного;
- раціональний розподіл роботи між працівниками школи з урахуванням їх кваліфікації, досвіду та ділових якостей;
- забезпечення оптимальної організації освітнього процесу, який би забезпечував належний рівень освіченості і вихованості випускників та підготовку їх до життя в умовах ринкових відносин;
- визначення найбільш ефективних для керівництва шляхів і форм реалізації стратегічних завдань, які повною мірою відповідають особливостям роботи та діловим якостям адміністрації, раціональне витрачення часу всіма працівниками;
- правильне і найбільш ефективне використання навчально-матеріальної бази та створення сприятливих умов для її поповнення в умовах ринкових відносин;
- забезпечення високого рівня працездатності всіх учасників освітнього процесу;
- створення здорової творчої атмосфери в педагогічному колективі.
Освітній менеджмент НУШ вимагає від керівника закладу таких фахових компетенцій:
-
прогнозувати позитивне майбутнє і формувати дух позитивних змін;
-
забезпечувати відкрите керівництво;
-
вивчати інтереси і потреби місцевої громади й суспільства в цілому, щоб визначати нові цілі і завдання;
-
організовувати роботу колективу на досягнення поставлених цілей;
-
працювати над залученням додаткових ресурсів для якісного досягнення цілей;
-
постійно вчитися і стимулювати до цього членів педагогічного колективу.
СХВАЛЕНО
педагогічною радою Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради
Миколаївської області
Протокол від 30.08.2024 № 01
Голова педагогічної ради
_________________А.В. Піляй
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом директора Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради
Миколаївської області
від 02.09.2024 № 66
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
Миколаївської гімназії № 23
Миколаївської міської ради Миколаївської області
на 2024/2025 навчальний рік
Освітня програма Миколаївської гімназії № 23 охоплює освіту на І (початкова середня освіта), ІІ (базова середня освіта) ступенях навчання. Програму розроблено на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р, Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1392, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898, постанови Кабінету Міністрів України від 15. 09. 2021 № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОЗ від 25.09.2020 № 2205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за № 1111/35394 на підставі типових освітніх програм, затверджених наказами МОН України від 12.08.2022 № 743-22; від 09.08.2024 № 1120; від 20.04.2018 № 405 за навчальними планами закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою ( рішення педагогічної ради гімназії від 30.05.2024 протокол № 08 , від 30.08.2024 протокол № 01 ) та відповідно до Положення про початкову школу Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради Миколаївської області, затвердженого наказом по закладу від 04.01.2022 № 01, та Статуту закладу. Також у освітньому процесі для навчання учнів з особливими потребами може бути використано інші освітні програми згідно з нозологіями.
Мета освітньої програми
Початкова освіта:
1-4 класи - упровадження Державного стандарту початкової освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688.
Базова освіта:
5-7 класи - упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898.
8-9 класи - упровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392.
Цільові завдання освітньої програми
Освітня програма визначає підходи до планування й організації Миколаївською гімназією № 23 єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової середньої освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).
Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1 - 4-х класів закладу загальної середньої освіти складає 3360 годин/навчальний рік:
-
для 1-х класів - 770 годин/навчальний рік;
для 2-х класів - 840 годин/навчальний рік;
для 3-х класів - 875 годин/навчальний рік;
для 4-х класів - 875 годин/навчальний рік.
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5–9-х класів складає 5757,5 годин/навчальний рік:
-
для 5-х класів – 1085 годин/навчальний рік;
для 6-го класу – 1190 годин/навчальний рік;
для 7-х класів – 1225 годин/навчальний рік;
для 8-го класу – 1102,5 годин/навчальний рік;
для 9-го класу – 1155 годин/навчальний рік.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у робочому навчальному плані Миколаївської гімназії № 23 (далі –навчальний план – додаток 1).
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової та базової освіти
-
Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).
-
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти за інших умов.
-
Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року, повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.
-
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.
Перелік та пропонований зміст освітніх галузей
Початкова освіта:
Базова освіта:
-
4 кл.
5-7 кл.
8-9 кл.
Мовно-літературна
Мовно-літературна
Мови і літератури
Математична
Математична
Суспільствознавство
Природнича
Природнича
Мистецтво
Соціальна
і здоров’язбережувальна
Соціальна і здоров’язбережувальна
Математика
Громадянська та історична
Громадянська та історична
Природознавство
Технологічна
Інформатична
Технології
Інформатична
Технологічна
Здоров’я і фізична культура
Мистецька
Мистецька
Фізкультурна
Фізична культура
Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у навчальних програмах, обраних для викладання предметів інваріантної та варіативної складових робочого навчального плану (додатки 2, 3).
Форми організації освітнього процесу.
-
-
Початкова освіта:
-
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
-
Базова освіта:
-
5-7 кл.
Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб. За потреби заклад освіти може організувати здобуття освіти за індивідуальною освітньою траєкторією. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується з урахуванням необхідних для цього ресурсів, наявних у закладу (закладів) освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, зокрема тих, що забезпечують здобуття освіти за мережевою формою здобуття освіти.
Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується на підставі індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану, що розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем та/або його батьками, схвалюється педагогічною радою закладу освіти, затверджується його керівником та підписується батьками.
8-9 кл.
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.
З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція (для 8-9 класів) повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.
Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу.
Можливо проводити заняття в малих групах, бригадах і ланках (у тому числі робота учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу бригадирів, консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.
Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).
Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти
Система внутрішнього забезпечення якості складається з таких компонентів:
-
кадрове забезпечення освітньої діяльності;
-
навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
-
матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
-
якість проведення навчальних занять;
-
моніторинг досягнення учнями результаті в навчання (компетентностей).
-
Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
-
оновлення методичної бази освітньої діяльності;
-
контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розроблення рекомендацій щодо їх покращення;
-
моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
-
створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.
-
Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти1. Загальні положення
Положення про забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти у Миколаївській гімназії №23 Миколаївської міської ради Миколаївської області (далі − Положення) розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту» № 2145-VIIІ від 05.09.2017, який почав діяти з 28 вересня 2017 року (стаття 41. Система забезпечення якості освіти), статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року та інших нормативно- правових актів і передбачає здійснення таких процедур і заходів, що далі створюють її структуру:
-
Стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти;
-
Систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково- педагогічної) діяльності педагогічних працівників.
-
Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників;
-
Інформаційні системи для ефективного управління закладом;
-
Безпекова складова;
-
Створення в закладі інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування;
-
Вивчення та самооцінювання якості освіти.
-
Внутрішні чинники забезпечення якості загальної середньої освіти:
-
якість основних умов освітнього процесу;
-
якість реалізації освітнього процесу;
-
якість результатів освітнього процесу.
-
Забезпечення якості загальної середньої освіти закладу повинні відповідати Державним стандартам відповідних рівнів, що є пріоритетом та спільною метою освітньої діяльності всіх її учасників.
Забезпечення якості освіти є багатоплановим і включає в себе:
-
Наявність необхідних ресурсів (кадрових, фінансових, матеріальних, інформаційних, наукових, навчально-методичних тощо);
-
Організацію освітнього процесу, що відповідає сучасним тенденціям розвитку науки і освіти; контроль освітньої діяльності та якості підготовки фахівців на всіх етапах навчання.
-
Внутрішня система забезпечення якості освіти, спрямована на вдосконалення всіх напрямків діяльності закладу.
-
Положення регламентує зміст і порядок забезпечення якості освіти для здобувачів загальної середньої освіти за такими напрямками:
-
Освітнє середовище;
-
система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти;
-
система педагогічної діяльності;
-
система управлінської діяльності.
-
Результати оцінювання здобувачів освіти обговорюються на засіданні педагогічної ради школи.
5. Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників
Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності закладу передбачає підвищення якості професійної підготовки фахівців відповідно до очікувань суспільства.
Вимоги до педагогічних працівників закладу встановлюються у відповідності до розділу VІІ Закону України «Про освіту».
Якість педагогічного складу регулюється прозорими процедурами відбору, призначення та звільнення з посади, кваліфікаційними вимогами та вимогами до професійної компетентності, системою підвищення кваліфікації.
Відповідність фаховості вчителя навчальній дисципліні визначається відповідністю його спеціальності згідно з документами про вищу освіту або про науковий ступінь, або про вчене звання, або науковою спеціальністю, або досвідом практичної роботи за відповідним фахом та проходженням відповідного підвищення кваліфікації.
Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників є:
-
стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;
-
освітній рівень педагогічних працівників;
-
результати атестації;
-
систематичність підвищення кваліфікації;
-
наявність педагогічних звань, почесних нагород;
-
наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статей тощо;
-
участь в експериментальній діяльності;
-
результати освітньої діяльності;
-
оптимальність розподілу педагогічного навантаження;
-
показник плинності кадрів.
-
З метою вдосконалення професійної підготовки педагогів закладу шляхом поглиблення, розширення й оновлення професійних компетентностей організовується підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України “Про освіту”, постанови Кабінету Міністрів України №800 від 21.08.2019 та листа Міністерства освіти і науки України №1/9-683 від 04.11.2019.
Формами підвищення кваліфікації є інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева), дуальна, на робочому місці тощо. Форми підвищення кваліфікації можуть поєднуватись.
Основними видами підвищення кваліфікації є:
-
навчання за програмою підвищення кваліфікації при МОІППО;
-
стажування;
-
участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.
-
Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація та сертифікація, яка проводиться відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 27.12.2018 року та на підставі Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 р. за № 1649/38985.
6. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників
Управлінська діяльність адміністрації закладу на сучасному етапі передбачає вирішення низки концептуальних положень, а саме:
- створення умов для переходу від адміністративного стилю управління до громадсько-державного;
- раціональний розподіл роботи між працівниками школи з урахуванням їх кваліфікації, досвіду та ділових якостей;
- забезпечення оптимальної організації освітнього процесу, який би забезпечував належний рівень освіченості і вихованості випускників та підготовку їх до життя в умовах ринкових відносин;
- визначення найбільш ефективних для керівництва шляхів і форм реалізації стратегічних завдань, які повною мірою відповідають особливостям роботи та діловим якостям адміністрації, раціональне витрачення часу всіма працівниками;
- правильне і найбільш ефективне використання навчально-матеріальної бази та створення сприятливих умов для її поповнення в умовах ринкових відносин;
- забезпечення високого рівня працездатності всіх учасників освітнього процесу;
- створення здорової творчої атмосфери в педагогічному колективі.
Освітній менеджмент НУШ вимагає від керівника закладу таких фахових компетенцій:
-
прогнозувати позитивне майбутнє і формувати дух позитивних змін;
-
забезпечувати відкрите керівництво;
-
вивчати інтереси і потреби місцевої громади й суспільства в цілому, щоб визначати нові цілі і завдання;
-
організовувати роботу колективу на досягнення поставлених цілей;
-
працювати над залученням додаткових ресурсів для якісного досягнення цілей;
-
постійно вчитися і стимулювати до цього членів педагогічного колективу.
СХВАЛЕНО
педагогічною радою Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради
Миколаївської області
Протокол від 30.08.2024 № 01
Голова педагогічної ради
_________________А.В. Піляй
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом директора Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради
Миколаївської області
від 02.09.2024 № 66
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
Миколаївської гімназії № 23
Миколаївської міської ради Миколаївської області
на 2024/2025 навчальний рік
Освітня програма Миколаївської гімназії № 23 охоплює освіту на І (початкова середня освіта), ІІ (базова середня освіта) ступенях навчання. Програму розроблено на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р, Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1392, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898, постанови Кабінету Міністрів України від 15. 09. 2021 № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОЗ від 25.09.2020 № 2205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за № 1111/35394 на підставі типових освітніх програм, затверджених наказами МОН України від 12.08.2022 № 743-22; від 09.08.2024 № 1120; від 20.04.2018 № 405 за навчальними планами закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою ( рішення педагогічної ради гімназії від 30.05.2024 протокол № 08 , від 30.08.2024 протокол № 01 ) та відповідно до Положення про початкову школу Миколаївської гімназії № 23 Миколаївської міської ради Миколаївської області, затвердженого наказом по закладу від 04.01.2022 № 01, та Статуту закладу. Також у освітньому процесі для навчання учнів з особливими потребами може бути використано інші освітні програми згідно з нозологіями.
Мета освітньої програми
Початкова освіта:
1-4 класи - упровадження Державного стандарту початкової освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 87 зі змінами, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 р. № 688.
Базова освіта:
5-7 класи - упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898.
8-9 класи - упровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1392.
Цільові завдання освітньої програми
Освітня програма визначає підходи до планування й організації Миколаївською гімназією № 23 єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової середньої освіти (далі – Державний стандарт), Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).
Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 1 - 4-х класів закладу загальної середньої освіти складає 3360 годин/навчальний рік:
-
для 1-х класів - 770 годин/навчальний рік;
для 2-х класів - 840 годин/навчальний рік;
для 3-х класів - 875 годин/навчальний рік;
для 4-х класів - 875 годин/навчальний рік.
-
Загальний обсяг навчального навантаження для учнів 5–9-х класів складає 5757,5 годин/навчальний рік:
-
для 5-х класів – 1085 годин/навчальний рік;
для 6-го класу – 1190 годин/навчальний рік;
для 7-х класів – 1225 годин/навчальний рік;
для 8-го класу – 1102,5 годин/навчальний рік;
для 9-го класу – 1155 годин/навчальний рік.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у робочому навчальному плані Миколаївської гімназії № 23 (далі –навчальний план – додаток 1).
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової та базової освіти
-
Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).
-
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти за інших умов.
-
Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року, повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.
-
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.
Перелік та пропонований зміст освітніх галузей
Початкова освіта:
Базова освіта:
-
4 кл.
5-7 кл.
8-9 кл.
Мовно-літературна
Мовно-літературна
Мови і літератури
Математична
Математична
Суспільствознавство
Природнича
Природнича
Мистецтво
Соціальна
і здоров’язбережувальна
Соціальна і здоров’язбережувальна
Математика
Громадянська та історична
Громадянська та історична
Природознавство
Технологічна
Інформатична
Технології
Інформатична
Технологічна
Здоров’я і фізична культура
Мистецька
Мистецька
Фізкультурна
Фізична культура
Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у навчальних програмах, обраних для викладання предметів інваріантної та варіативної складових робочого навчального плану (додатки 2, 3).
Форми організації освітнього процесу.
-
-
Початкова освіта:
-
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку, екскурсії, віртуальні подорожі, спектаклі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
-
Базова освіта:
-
5-7 кл.
Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі та здійснюється з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб. За потреби заклад освіти може організувати здобуття освіти за індивідуальною освітньою траєкторією. Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується з урахуванням необхідних для цього ресурсів, наявних у закладу (закладів) освіти та інших суб’єктів освітньої діяльності, зокрема тих, що забезпечують здобуття освіти за мережевою формою здобуття освіти.
Індивідуальна освітня траєкторія учня реалізується на підставі індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану, що розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем та/або його батьками, схвалюється педагогічною радою закладу освіти, затверджується його керівником та підписується батьками.
8-9 кл.
Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.
З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція (для 8-9 класів) повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.
Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу.
Можливо проводити заняття в малих групах, бригадах і ланках (у тому числі робота учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу бригадирів, консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.
Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).
Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти
Система внутрішнього забезпечення якості складається з таких компонентів:
-
кадрове забезпечення освітньої діяльності;
-
навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
-
матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
-
якість проведення навчальних занять;
-
моніторинг досягнення учнями результаті в навчання (компетентностей).
-
Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
-
оновлення методичної бази освітньої діяльності;
-
контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розроблення рекомендацій щодо їх покращення;
-
моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
-
створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.
-
Положення
про внутрішню систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти1. Загальні положення
Положення про забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти у Миколаївській гімназії №23 Миколаївської міської ради Миколаївської області (далі − Положення) розроблено відповідно до вимог Закону України «Про освіту» № 2145-VIIІ від 05.09.2017, який почав діяти з 28 вересня 2017 року (стаття 41. Система забезпечення якості освіти), статті 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту», Концепції реалізації політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року та інших нормативно- правових актів і передбачає здійснення таких процедур і заходів, що далі створюють її структуру:
-
Стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти;
-
Систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;
-
Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної (науково- педагогічної) діяльності педагогічних працівників.
-
Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників;
-
Інформаційні системи для ефективного управління закладом;
-
Безпекова складова;
-
Створення в закладі інклюзивного освітнього середовища, універсального дизайну та розумного пристосування;
-
Вивчення та самооцінювання якості освіти.
-
Внутрішні чинники забезпечення якості загальної середньої освіти:
-
якість основних умов освітнього процесу;
-
якість реалізації освітнього процесу;
-
якість результатів освітнього процесу.
-
Забезпечення якості загальної середньої освіти закладу повинні відповідати Державним стандартам відповідних рівнів, що є пріоритетом та спільною метою освітньої діяльності всіх її учасників.
Забезпечення якості освіти є багатоплановим і включає в себе:
-
Наявність необхідних ресурсів (кадрових, фінансових, матеріальних, інформаційних, наукових, навчально-методичних тощо);
-
Організацію освітнього процесу, що відповідає сучасним тенденціям розвитку науки і освіти; контроль освітньої діяльності та якості підготовки фахівців на всіх етапах навчання.
-
Внутрішня система забезпечення якості освіти, спрямована на вдосконалення всіх напрямків діяльності закладу.
-
Положення регламентує зміст і порядок забезпечення якості освіти для здобувачів загальної середньої освіти за такими напрямками:
-
Освітнє середовище;
-
система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти;
-
система педагогічної діяльності;
-
система управлінської діяльності.
-
Результати оцінювання здобувачів освіти обговорюються на засіданні педагогічної ради школи.
5. Критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників
Внутрішня система забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності закладу передбачає підвищення якості професійної підготовки фахівців відповідно до очікувань суспільства.
Вимоги до педагогічних працівників закладу встановлюються у відповідності до розділу VІІ Закону України «Про освіту».
Якість педагогічного складу регулюється прозорими процедурами відбору, призначення та звільнення з посади, кваліфікаційними вимогами та вимогами до професійної компетентності, системою підвищення кваліфікації.
Відповідність фаховості вчителя навчальній дисципліні визначається відповідністю його спеціальності згідно з документами про вищу освіту або про науковий ступінь, або про вчене звання, або науковою спеціальністю, або досвідом практичної роботи за відповідним фахом та проходженням відповідного підвищення кваліфікації.
Основними критеріями оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників є:
-
стан забезпечення кадрами відповідно фахової освіти;
-
освітній рівень педагогічних працівників;
-
результати атестації;
-
систематичність підвищення кваліфікації;
-
наявність педагогічних звань, почесних нагород;
-
наявність авторських програм, посібників, методичних рекомендацій, статей тощо;
-
участь в експериментальній діяльності;
-
результати освітньої діяльності;
-
оптимальність розподілу педагогічного навантаження;
-
показник плинності кадрів.
-
З метою вдосконалення професійної підготовки педагогів закладу шляхом поглиблення, розширення й оновлення професійних компетентностей організовується підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України “Про освіту”, постанови Кабінету Міністрів України №800 від 21.08.2019 та листа Міністерства освіти і науки України №1/9-683 від 04.11.2019.
Формами підвищення кваліфікації є інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева), дуальна, на робочому місці тощо. Форми підвищення кваліфікації можуть поєднуватись.
Основними видами підвищення кваліфікації є:
-
навчання за програмою підвищення кваліфікації при МОІППО;
-
стажування;
-
участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо.
-
Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація та сертифікація, яка проводиться відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 27.12.2018 року та на підставі Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 р. за № 1649/38985.
6. Критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників
Управлінська діяльність адміністрації закладу на сучасному етапі передбачає вирішення низки концептуальних положень, а саме:
- створення умов для переходу від адміністративного стилю управління до громадсько-державного;
- раціональний розподіл роботи між працівниками школи з урахуванням їх кваліфікації, досвіду та ділових якостей;
- забезпечення оптимальної організації освітнього процесу, який би забезпечував належний рівень освіченості і вихованості випускників та підготовку їх до життя в умовах ринкових відносин;
- визначення найбільш ефективних для керівництва шляхів і форм реалізації стратегічних завдань, які повною мірою відповідають особливостям роботи та діловим якостям адміністрації, раціональне витрачення часу всіма працівниками;
- правильне і найбільш ефективне використання навчально-матеріальної бази та створення сприятливих умов для її поповнення в умовах ринкових відносин;
- забезпечення високого рівня працездатності всіх учасників освітнього процесу;
- створення здорової творчої атмосфери в педагогічному колективі.
Освітній менеджмент НУШ вимагає від керівника закладу таких фахових компетенцій:
-
прогнозувати позитивне майбутнє і формувати дух позитивних змін;
-
забезпечувати відкрите керівництво;
-
вивчати інтереси і потреби місцевої громади й суспільства в цілому, щоб визначати нові цілі і завдання;
-
організовувати роботу колективу на досягнення поставлених цілей;
-
працювати над залученням додаткових ресурсів для якісного досягнення цілей;
-
постійно вчитися і стимулювати до цього членів педагогічного колективу.
-
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти погоджується педагогічною радою, яка має право вносити в нього зміни та доповнення і затверджується керівником закладу.
2. Стратегія та процедура забезпечення якості освіти
Стратегія та процедура забезпечення якості освіти закладу базується на наступних принципах:
- принцип процесного підходу, що розглядає діяльність як сукупність освітніх процесів, які спрямовані на реалізацію визначених стратегічних цілей, при цьому управління якістю освітніх послуг реалізується через функції планування, організації, мотивації та контролю;
- принцип цілісності, який вимагає єдності впливів освітньої діяльності, їх підпорядкованості, визначеній меті якості освітнього процесу;
- принцип безперервності, що свідчить про необхідність постійної реалізації суб’єктами освітньої діяльності на різних етапах процесу підготовки випускника;
- принцип розвитку, що виходить з необхідності вдосконалення якості освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;
- принцип партнерства, що враховує взаємозалежність та взаємну зацікавленість суб’єктів освітнього процесу, відповідно до їх поточних та майбутніх потреб у досягненні високої якості освітнього процесу.
Процедури вивчення освітньої діяльності є такими:
- оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності;
- постійний моніторинг змісту освіти;
- спостереження за реалізацією освітнього процесу;
- моніторинг технологій навчання;
- моніторинг ресурсного потенціалу;
- моніторинг управління ресурсами та процесами;
- спостереження за станом соціально-психологічного середовища;
- контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
- розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні тощо;
- здійснення контролю виконання чинного законодавства в галузі освіти, нормативних документів про освіту, наказів та рішень педагогічної ради;
- експертна оцінка ефективності результатів діяльності педагогічних працівників;
- вивчення результатів педагогічної діяльності, виявлення позитивних і негативних тенденцій в організації освітнього процесу та розробка на цій основі пропозицій з поширення передового педагогічного досвіду й усунення негативних тенденцій;
- збір інформації, її обробка й накопичення для підготовки проектів рішень;
- аналіз результатів реалізації наказів і розпоряджень;
- надання методичної допомоги педагогічним працівникам у процесі контролю.
3. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності
Система та механізми забезпечення академічної доброчесності визначається спеціальним Положенням про академічну доброчесність, схваленим педагогічною радою (протокол від 28.08.2021 № 01).
4. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти
Оцінювання якості знань здобувачів освіти закладу здійснюється відповідно до «Загальних критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які в обов’язковому порядку розміщені на веб-сторінці закладу, які виходять із чинних нормативно-правових актів в освіті на даний період.
Оцінювання результатів навчання здійснюється відповідно до:
Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН молодь спорт № 329 від 13.04.2011 року;
наказу МОН України від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
Основними видами оцінювання результатів навчання учнів 5-7 кл. є формувальне оцінювання, підсумкове оцінювання та державна підсумкова атестація. За потреби, для отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних результатів навчання учнями, визначених в окремому елементі навчальної програми (тема / розділ тощо), здійснюється тематичне оцінювання,. Результати тематичного оцінювання можуть бути використані для коригування освітнього процесу.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти 8-9 кл. є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне), державна підсумкова атестація.
Оприлюднення результатів контролю здійснюється відповідно до вищезазначених нормативних документів.
Результати навчання здобувачів освіти на кожному рівні повної загальної середньої освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Критерії оцінювання та очікувані результати освітньої діяльності учнів є обов’язковою складовою навчальної програми з предмета. На початку вивчення теми вчитель повинен ознайомити учнів з системою та критеріями її оцінювання.
Для врахування думки учнів щодо якості та об’єктивності системи оцінювання проводяться щорічні соціологічні (анонімні) опитування учнів і випускників, а також моніторинг оцінювання ступеня задоволення здобувачів освіти.
-
Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти погоджується педагогічною радою, яка має право вносити в нього зміни та доповнення і затверджується керівником закладу.
2. Стратегія та процедура забезпечення якості освіти
Стратегія та процедура забезпечення якості освіти закладу базується на наступних принципах:
- принцип процесного підходу, що розглядає діяльність як сукупність освітніх процесів, які спрямовані на реалізацію визначених стратегічних цілей, при цьому управління якістю освітніх послуг реалізується через функції планування, організації, мотивації та контролю;
- принцип цілісності, який вимагає єдності впливів освітньої діяльності, їх підпорядкованості, визначеній меті якості освітнього процесу;
- принцип безперервності, що свідчить про необхідність постійної реалізації суб’єктами освітньої діяльності на різних етапах процесу підготовки випускника;
- принцип розвитку, що виходить з необхідності вдосконалення якості освітнього процесу відповідно до зміни внутрішнього та зовнішнього середовища, аналізу даних та інформації про результативність освітньої діяльності;
- принцип партнерства, що враховує взаємозалежність та взаємну зацікавленість суб’єктів освітнього процесу, відповідно до їх поточних та майбутніх потреб у досягненні високої якості освітнього процесу.
Процедури вивчення освітньої діяльності є такими:
- оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності;
- постійний моніторинг змісту освіти;
- спостереження за реалізацією освітнього процесу;
- моніторинг технологій навчання;
- моніторинг ресурсного потенціалу;
- моніторинг управління ресурсами та процесами;
- спостереження за станом соціально-психологічного середовища;
- контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
- розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні тощо;
- здійснення контролю виконання чинного законодавства в галузі освіти, нормативних документів про освіту, наказів та рішень педагогічної ради;
- експертна оцінка ефективності результатів діяльності педагогічних працівників;
- вивчення результатів педагогічної діяльності, виявлення позитивних і негативних тенденцій в організації освітнього процесу та розробка на цій основі пропозицій з поширення передового педагогічного досвіду й усунення негативних тенденцій;
- збір інформації, її обробка й накопичення для підготовки проектів рішень;
- аналіз результатів реалізації наказів і розпоряджень;
- надання методичної допомоги педагогічним працівникам у процесі контролю.
3. Система та механізми забезпечення академічної доброчесності
Система та механізми забезпечення академічної доброчесності визначається спеціальним Положенням про академічну доброчесність, схваленим педагогічною радою (протокол від 28.08.2021 № 01).
4. Критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти
Оцінювання якості знань здобувачів освіти закладу здійснюється відповідно до «Загальних критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які в обов’язковому порядку розміщені на веб-сторінці закладу, які виходять із чинних нормативно-правових актів в освіті на даний період.
Оцінювання результатів навчання здійснюється відповідно до:
Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН молодь спорт № 329 від 13.04.2011 року;
наказу МОН України від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
Основними видами оцінювання результатів навчання учнів 5-7 кл. є формувальне оцінювання, підсумкове оцінювання та державна підсумкова атестація. За потреби, для отримання інформації щодо рівня досягнення очікуваних результатів навчання учнями, визначених в окремому елементі навчальної програми (тема / розділ тощо), здійснюється тематичне оцінювання,. Результати тематичного оцінювання можуть бути використані для коригування освітнього процесу.
Основними видами оцінювання здобувачів освіти 8-9 кл. є поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне), державна підсумкова атестація.
Оприлюднення результатів контролю здійснюється відповідно до вищезазначених нормативних документів.
Результати навчання здобувачів освіти на кожному рівні повної загальної середньої освіти оцінюються шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Критерії оцінювання та очікувані результати освітньої діяльності учнів є обов’язковою складовою навчальної програми з предмета. На початку вивчення теми вчитель повинен ознайомити учнів з системою та критеріями її оцінювання.
Для врахування думки учнів щодо якості та об’єктивності системи оцінювання проводяться щорічні соціологічні (анонімні) опитування учнів і випускників, а також моніторинг оцінювання ступеня задоволення здобувачів освіти.