Освітній острівець Незламності.
Про формування наскрізних умінь і навичок через гейміфікацію (з досвіду роботи МЗОШ № 23 Миколаївської області)
Формування наскрізних умінь і навичок
через гейміфікацію
(з досвіду роботи МЗОШ № 23 Миколаївської області)
Освітній острівець Незламності
Освітній острівець Незламності Миколаївської ЗОШ № 23 надає можливість здобувачам освіти не лише продовжити освітній процес, який став у 2022/2023 н. р. власним фронтом і важливою місією його учасників, а й формувати наскрізні уміння через гейміфікацію. Більшість учителів Миколаївської ЗОШ № 23 віддають перевагу роботи в режимі освітнього інтерактиву, тобто дистанційного навчання. А також у цій школі нині є педагоги, які своїм власним прикладом, здійснюють військово-патріотичне виховання, захищаючи рідну країну в лавах ЗСУ (збройних сил України)
А що таке гейміфікація? Тобто граючись, школярі навчаються…
Метою педагогічної діяльності вчителів стало не лише створення умов для формування наскрізних умінь через гейміфікацію та ініціативу школярів, а й виховання інноваторів-випускників, які вмітимуть ухвалювати відповідальні рішення та дотримуватимуться прав людини. Педагогічні працівники Миколаївської ЗОШ № 23 день за днем дистанційно навчають та виховують молодих, розумних, патріотичних, амбітних здобувачів освіти, які розбудують і прославлять нашу Україну.
У Державному стандарті Нової української школи, акцентується увага на формуванні ключових компетентностей, через «наскрізні уміння і навички», виходячи з досвіду і потреб здобувачів освіти.
А що таке «наскрізні уміння і навички» і як їх формувати?
У Додатку до Стандарту початкової освіти подано «Покажчик наскрізних умінь», які й забезпечують рівновагу між знаннями, вміннями, ставленнями учнів та їхніми реальними життєвими потребами. Наскрізні уміння слугують підставою для інтеграції освітніх галузей та дотримані авторами Наталією Морзе та Ольгою Барна в електронних підручниках.
Вони особливо актуальні сьогодні, коли діти шкільного віку живуть та продовжують здобувати освіту в умовах воєнного стану як у межах України, так і за її межами.
І сьогодні, під час воєнного стану, маючи низку викликів та проблем, навчаючись за одним мобільним пристроєм, поряд із основною і старшою школою, навіть маленькі здобувачі освіти мають можливість здобувати нові знання, формувати компетентності, переглядаючи відеоролики, мультимедійні презентації, онлайн-уроки. Вони отримують консультації та пояснення нового матеріалу вчителями через програми-сервіси Zoom, через мобільну комунікацію у Viber. Вчаться самостійно вчитися на Всеукраїнських навчальних платформах та у віртуальних інтерактивних середовищах Google класах або Classroom, комунікують у чатах, формуючи наскрізні уміння і навички через гейміфікацію. Продовженню реформи Нової української школи сприяє освітній острівець Незламності Миколаївської ЗОШ № 23 Миколаївської області.
Маленькі здобувачі освіти цього навчального закладу поступово набувають компетентностей. А динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей та інших особистих якостей, формується у них, опрацьовуючи новий матеріал в електронних підручниках, он-лайн середовищах для програмування, на освітніх сайтах і блогах через гейміфіковане, а саме ігрове навчання та виховання. Використовуючи різні освітні ресурси, вчителі закріплюють знання інтерактивними вправами та навчальними іграми. А комп’ютер за допомогою онлайн тестів може перевірити якість знань школярів і не лише самостійно оцінити їх, а ще й надати можливість виправити помилки.
Саме зараз необхідно розвивати та закріплювати в дитячій свідомості наскрізні уміння і навички, інтегруючи знання з різних предметів. Формувати такі топові навички, як критичне мислення, уміння вчитися, саморегулювання (уміння керувати своєю поведінкою), упевненість у собі і своїх силах, відповідальність, уміння працювати в команді. Не слід забувати й про практичні навички, про геймiфікацію, яка посилює мотивацію до процесу пізнання. А вміння використовувати нові інформаційні та комунікаційні технології, можуть не лише сприяти отриманню бажаної професії в майбутньому та добробуту у цифровому світі, але й зможуть самостійно оцінити здатність майбутніх випускників користуватися власним ядром знань, умінь, навичок та цінностей, що знадобляться їм в критичних ситуаціях і навіть зможуть зберегти життя і здоров’я.
Варто зазначити, що у звіті Світового економічного форуму про майбутнє робочих місць (2020 р.) наголошувалося, що «Освіта сприятиме розвитку здібностей особистості. А її навчання та змістовна робота мають стати рушійною силою економічного успіху, індивідуального добробуту кожного члена суспільства та його згуртованості перед викликами». Також вони сприятимуть: витривалості, стресостійкості, гнучкості, умінням адекватно реагувати на виклики, активно комунікувати з оточенням.
Такий підхід відповідає Закону України «Про освіту». В Законі наголошувалося на тому, що основним завданням освітнього процесу є розвиток особистості через застосування її компетентностей шляхом формування наскрізних умінь. Тобто спільними для всіх компетентностей є взаєморозуміння, взаємодія, взаємозбагачення через наскрізні вміння, такі як: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.
Відеоролик озвучено на основі нормативно-правових актів, наукових джерел та власного досвіду. А також використані відео з YouTube та фрагменти власних уроків.